Kominek jako element wystroju wnętrza

0
416

Kominek jako element wystroju wnętrza

Kominki w domach coraz częściej stosowane są nie jako źródło ocieplania domu, ale jako kolejny z elementów wystroju wnętrz. Aby kominek pasował do danego wnętrza powinien posiadać nie tylko odpowiedni kształt, ale i wielkość. W małych pomieszczeniach umieszcza się małe kominki, a w dużych przestrzeniach można pozwolić sobie na kominki większych rozmiarów. Wybór odpowiedniego rozmiaru kominka należy jednak w zupełności do preferencji użytkowników. Poprzez dobór rozmiaru można zaaranżować wnętrze w ten sposób, że będzie ono podporządkowane kominkowi. Można jednak także wybrać taki rozmiar, który nie będzie zwracał na siebie uwagi, oraz nie będzie zajmował dużo miejsca i nie będzie głównym elementem wystroju wnętrza.

Kominek można zarówno wbudować w ścianę jak i zbudować wokół wkładu kominkowego. Nowoczesne i stylowe wnętrza stawiają na kominki bardzo duże, które są wpisane w architekturę pomieszczenia i stanowią element wystroju, albo całkiem małe, wbudowane w ścianę. Częściej takiej kominki przypominają raczej obraz w ramach wiszący na ścianie, niż prawdziwy kominek. Kominek wbudowany może być zarówno mały jak i duży, w zależności od tego jaką ramę do niego dobierzemy. Możemy go otoczyć cegłami lub kamieniami i wyróżnić kolorem. Będzie wtedy posiadał reprezentacyjną skalę. W niewielkich pokojach lepiej jest jednak otoczyć kominek wnękami lub półkolami. Dzięki temu będzie on wyglądał skromniej.

Kominek powinien znajdować się w bezpiecznej odległości od mebli w pomieszczeniu. Nie może on być zasłonięty czy zastawiony sofą lub fotelem. Powinny one znajdować się w bezpiecznej odległości od paleniska. Odległość ta jest zależna od mocy wkładu kominka. Jeśli wkład posiada dużą moc, meble powinny znajdować się w większej odległości od kominka. Według przepisów pożarowych wszelkie elementy wystroju wnętrza wykonane z łatwopalnych materiałów powinny znajdować się co najmniej pół metra od kominka i jego elementów, które nagrzewają się do temperatury powyżej stu stopni Celsjusza. Jeśli kominek jest otwarty i nie posiada żadnej osłony od ognia, odległość mebli powinna być jeszcze większa. Otwarty kominek może stanowić zagrożenie pożaru także poprzez iskry odpryskujące z ognia.