Pokój do pracy w domowym zaciszu

0
435

Pokój do pracy w domowym zaciszu

Osoby pracujące w domu powinny posiadać osobne pomieszczenie do pracy. Domowe biuro powinno znajdować się w cichej części domu, oddalonej od salonu czy pokojów dzieci. Dobrym pomysłem jest także zorganizowanie biura na poddaszu domu. Jest to idealne miejsce, ponieważ nie dociera do niego hałas dnia codziennego. Wymiary domowego biura powinny przekraczać 10 metrów kwadratowych, aby móc zaprojektować wygodne miejsce do pracy. Biurko powinno być ustawione względem okna odpowiednio do naszej dominującej ręki. Jeśli piszemy prawą ręką, okno powinno znajdować się z lewej strony biurka, natomiast jeśli naszą dominującą ręką jest ręka lewa, okno powinno znajdować się ze strony prawej. Światło powinno padać z odpowiednich stron podczas pisania i czytania.

Biuro powinno być wyposażone w wygodny fotel. Powinien on posiadać wysokie oparcie, możliwość regulacji wysokości oraz podłokietniki. Monitor komputera stojący na biurku powinien znajdować się około 75cm od oczu użytkownika. Dopuszczalne jest także ustawienie go na odległość 40-50cm od oczu, jednak zalecana odległość to 75cm. Jest to najbezpieczniejsza odległość, która nie powinna powodować uszkodzeń wzroku. Monitor powinien być też ustawiony w taki sposób, aby światło nie odbijało się na jego powierzchni, zatem powinien być skierowany bokiem do okna. Odległość monitora od okna powinna wynosić co najmniej 1 metr.

Wystrój wnętrza powinien być spokojny i harmonijny. W pomieszczeniu nie powinny znajdować się urządzenia głośno działające, na przykład zegarki z donośnym dźwiękiem tykania. Nie powinno się w nim także ustawiać telewizora czy radia. Ściany powinny być pomalowane na stonowane kolory. Zbyt jaskrawe barwy odciągają wzrok i nie pozwalają na skupienie. Z tego powodu nie wskazane jest także stosowanie dwóch kolorów do pomalowania ścian. Najodpowiedniejsze będą spokojne, pastelowe kolory, które pozwalają na skupienie.