Właściwa izolacja kominków a komfort w naszym domu
Jak zaizolować kominek
W dzisiejszej części naszego poradnika dotyczącego izolacji, opiszemy jak najlepiej izolować kominki budowane w oparciu o wkłady kominkowe.
Wkład kominkowy to stalowy lub żeliwny wkład w kształcie paleniska, zamykany od strony pomieszczenia szybą żaroodporną, wytrzymującą temperatury nawet do 700 stopni Celsjusza. Ten element jest następnie obudowywany izolacjami chroniącymi pomieszczenia i konstrukcje budynku przed nadmiernym nagrzaniem.
W jakim celu i gdzie najlepiej stosować taką izolację
Kominki, podobnie jak ściany, czy dachy, sprawują funkcje stabilizującą temperaturę naszych domów. To od nich nagrzania często zależy jak ciepło jest w naszych pomieszczeniach.
W poprzednich artykułach dotyczących izolacji często wspominaliśmy jak ważne jest by ściany oraz dachy były suche i szczelne – tak, aby zminimalizować straty energii cieplnej. W przypadku kominków rzecz ma się bardzo podobnie.
Właściwie wykonana izolacja chroni tym razem domowników oraz system kominka przed nadmiernym nagrzaniem oraz zniszczeniem konstrukcji.
Ciekawostką jest fakt, że temperatura wewnątrz obudowy kominka sięga często 300 stopni Celsjusza. To sprawia, że w krótkim czasie zniszczeniu ulec może obudowa i konstrukcja stropu, czy podłoga – przylegające do elementów cieplnych.
Dodatkowo odpowiednio zaizolowany kominek zwiększa wydajność wkładu kominkowego, nie pozwalając na straty ciepła.