Sour mix – przepis na prosty dodatek do drinków

0
3160

Dodatek do drinków sour mix – co to jest?

Sour mix to uniwersalny dodatek do drinków. Jest to syrop cukrowy zmieszany z odpowiednią ilością soku z cytryny bądź limonki. Słodko kwaśny mix pasuje do każdego mocnego alkoholu, wystarczy nasz mix i miarka wódki, aby powstał jeden z najprostszych drinków. Sour mix można zastąpić zmadlerowanymi limonkami z cukrem ale nie każdy lubi drinki w widocznymi dodatkami pływającymi na dnie. Cukier nie zawsze rozpuszcza się w drinku z lodem.

Po co właściwie nam ten mix?

Sour mix – przepis na prosty dodatek do drinkówPewnie niektórzy z Was zastanawiają się po co wcześniej mieszać syrop cukrowy z cytryną. Przecież podczas robienia drinka możemy do niego wlać syrop, a później sam sok z cytryny. Ależ oczywiście, że możemy, ale czy nie lepiej ułatwiać sobie życie? ;) Wyobraźcie sobie, że organizujecie super imprezę dla znajomych, na której zaserwujecie wszystkim mojito. Podstawowymi składnikami tego drinka są cukier trzcinowy i sok z limonki. Po kilku drinkach nie będziecie mieli już siły na muddlerowanie, łatwiejszym i dużo szybszym rozwiązaniem będzie dolewanie sour mixa. Przepis jest naprawdę łatwy, a efekt bardzo podobny.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Na butelkę ok. 500-600 ml potrzebujemy: 

  • ok. 150 gram cukru,
  • ok. 150 ml gorącej wody,
  • ok. 200 ml soku z cytryny (może być kupny kwasek cytrynowy)

Przyda nam się naczynie z podziałką i lejkiem. Na początku przygotowujemy syrop cukrowy. Proporcje zazwyczaj wynoszą 1:1. Dobrym dodatkiem do drinków jest już sam syrop cukrowy, dosładza jednocześnie nie zmieniając charakteru drina.

Do naczynia wsypujemy cukier i zalewamy gorącą wodą.

Mieszamy do rozpuszczenia cukru, można dodać więcej wody jeżeli ciągle na dnie mamy kryształki. Najlepiej odstawić do ostygnięcia.

Do syropu cukrowego dodajemy stopniowo sok z cytryny (świeżej lub gotowego kwasku) sprawdzając co jakiś czas czy odpowiada nam balans między słodyczą a kwaśnością.

Dobrze jest przechowywać sour mixa w szczelnie zamykanej butelce. Każdy dodatek do drinków, który robimy sami w domu warto jest trzymać w lodówce, szczególnie latem.

Tak prezentuje się nasz gotowy mix. Trzymamy go w lodówce i na pewno wykorzystamy do takich drinków jak:

  • rożnego rodzaju souery (wódka sour, whisky sour, metaxa sour…),
  • caipirinha,
  • mojito,
  • margarita,
  • daiquiri

Zachęcamy do próbowania własnych kompozycji.