Krem bawarski z galaretką truskawkową

0
593

Przepis z książki Reinholda Metza i Hansa Szameitata pt.”Zimna Kuchnia” .
Muszę przyznać ,że książka ta niezwykle przypadł mi do gustu…posiada mnóstwo ciekawych ,oryginalnych przepisów , którym towarzyszą bardzo ładne i profesjonalnie wykonane zdjęcia.
Prezentowany przeze mnie deser to tylko jedna z nielicznych propozycji jakie w sobie skrywa.
Deser dość czasochłonny , lecz zdecydowanie wart zachodu …Własnoręcznie przygotowana galaretka ze świeżych truskawek w połączeniu z rozpływającym się w ustach kremie ….przypadnie do gustu niejednemu smakoszowi 😉
Polecam:)

Składniki na 10 porcji:

Galaretka:
– 50 ml syropu truskawkowego ( ja swój syrop przygotowałam ze świeżych truskawek zagotowanych ze sporą ilością cukru i przetartych na gęstym sitku)
– 1/4 soku jabłkowego
– 3 płatki żelatyny namoczonej w zimnej wodzie

Krem bawarski:
– 0,5 l. mleka
– 1 laska wanilii, przekrojona wzdłuż
– 4 żółtka
– 100g cukru
– 5 płatków żelatyny, namoczonej w zimnej wodzie
– 0,5 l. ubitej śmietanki kremowej 30%

Dodatkowo:
– 10 kieliszków do białego wina pojemności 200ml. każdy
– połówki truskawek
– ruloniki z czekolady

Na galaretkę: podgrzać syrop truskawkowy, sok jabłkowy i rozpuścić dokładnie odciśniętą żelatynę. Zdjać z kuchenki, galaretke schłodzić tak , żeby prawie się ścięła i napełnić nią kieliszki.
Kieliszki wstawić do ustawiajac je nieco ukośnie.

Na krem bawarski: zagotować mleko z wanilią. Laskę wanilii wyjać , zeskrobać nasiona i wrzucić ponownie do mleka, następnie mleko odstawić .
Żółtka utrzeć z cukrem na kremowa masę, ale nie pianę. Łyżką wazową dodawać gorace mleko waniliowe ciągle mieszajać. Krem przełożyć do garnka i ciągle mieszajac podgrzać do 85 stopni C., aż lekko zagęszony będzie przylegał do łyżki, krem nie może sie zagotować !.
Krem przecedzić przez sito, rozpuścić w nim dokładnie odsączona żelatynę i wymieszać na zimno w wodzie z lodem. Do schłodzonego gęstego kremu dodac ubitą śmietanę, mieszajać ubijaczką do piany.
Krem przełożyć do kieliszków na galaretkę truskawkową i wstawić do lodówki do stężenia. Każdy kieliszek udekorować połówka truskawki i rulonika z czekolady.

Wpis ten bierze udział w zabawie kulinarnej pt. „Sezon Truskawkowy”