Przejazdem po Polsce

0
407

Kiedy wybieramy się w podróż po Polsce, warto jest zwrócić uwagę na budownictwo, z jakim się spotykamy. Architektura w naszym kraju jest bowiem bardzo zróżnicowana, co wynika z zawirowań historycznych.

Zacznijmy może od budownictwa średniowiecznego. Jak wiadomo, w tym okresie dominowały dwa style architektoniczne. Nie mamy w Polsce wybitnych osiągnięć w tym zakresie, ale można znaleźć ciekawe budowle w stylu romańskim, na przykład kościół świętego Andrzeja w Krakowie. W tym samym mieście znajdziemy budowle, które ukształtowała architektura gotycka, czyli najbardziej znaną katedrę.
Kolejny etap w rozwoju architektury to barok i jego realizacje. Tutaj warto odwiedzić Warszawę z jej realizacjami barokowymi. Nawet jeśli nie znajdziemy budowli typowej dla tego okresu, to na przykład możemy zaobserwować niektóre barokowe elementy.
Jak więc widać, architektura w Polsce może zadowolić wielu miłośników budownictwa. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i odrobinę wiedzy na temat tej dziedziny sztuki.