Jak zadbać o ogród jesienią?

0
436

Jesień to szczególny okres dla ogrodników. Wówczas jest czas, aby przygotować i uporządkować ogród do zimowego spoczynku. Pozostawienie go w dobrym stanie na zimę, zaowocuje w przyszłym sezonie.

Prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą ogarnąć ogród w chłodne i wilgotne dni. W kilka minut dowiesz się jak zadbać o swój ogród i podamy kilka pomysłów, które warto wykorzystać.

Wykop pozostałości roślin. Najważniejsze jest usunięcie szczątków roślin i kwiatów, wtedy mamy pewność, że w przyszłości nie wystąpią problemy z chwastami i gniciem. Upewnij się, że usunąłeś wszystkie rośliny jednoroczne i wyciąłeś bliny. Wszystko możesz umieścić na stercie do kompostowania.
Jesień to idealna okazja, aby myśleć o kompostowaniu. Przez okres zimowy wszystkie Twoje odpady z ogrodu przeobrażą się w bogaty w składniki mineralne kompost. Później możesz wykorzystać go do nawożenia ogrodu na wiosnę i lato. W tym celu wykop niewielki dół, w którym będziesz gromadzić wszystkie odpady (korzenie, łodygi, liście itp.). Całość zasyp lub przykryj folią na zimę.
Jesień to idealny okres sadzenia roślin cebulowych. Rośliny takie jak tulipany czy żonkile, wykorzystają ciepłą glebę i będą miały możliwość wypuszczenia korzeni przed zimą, zanim przyjdzie znaczne ochłodzenie. Nasz ogród możemy urozmaicić jadząc jesienne kwiaty: cyklameny, krokus lub amarylis.
Zadbaj o swój trawnik. Kiedy zauważysz, że trawa rośnie wolniej,zmniejsz częstotliwość koszenia. Systematycznie usuwaj z trawnika wszystkie suche trawy i mchy, które mogły pojawić się na nim w ciągu lata.
Jeżeli masz w swoim ogrodzie staw, ważne jest, by zapewnić mu odpowiednią ochronę podczas jesiennych miesięcy. Najlepiej przykryj go siatką, aby zapobiec zanieczyszczeniu wody przez spadające liście. Upewnij się, że znajdujące się w nim ryby nadal będą mogły swobodnie oddychać. Zainstaluj w tym celu specjalną pompkę, dzięki której woda w stawie nie zamarznie.
Sprawdź narzędzia ogrodowe. Zadbaj o nie, upewnij się, że są czyste i nie wymagają naprawy. Jest to odpowiedni czas, aby dokonać należytej naprawy lub całkowitej wymiany sprzętu. Najlepiej, jeśli wszelkich napraw dokonasz teraz, niż wtedy, kiedy będzie on potrzebny.

Kilka prostych, ale jakże ważnych porad przyczyni się to tego, że w przyszłym sezonie łatwiej będzie Ci rozpoczynać uporządkowanie ogrodu na przywitanie wiosny.