Czerwona herbata w odchudzaniu

0
596

Wiedza na temat czerwonej herbaty inaczej nazywanej Pu-erh oraz jej właściwości jest stosunkowo rozpowszechniona, zarówno w Internecie, jak i w innych źródłach na temat zdrowej żywności. Jedną z najbardziej zachwalanych właściwości czerwonej herbaty jest, według jej orędowników, zdolność do wspomagania utraty wagi czyli odchudzania. Przy czym odchudzanie to ma następować bez diety i wytężonych ćwiczeń fizycznych, co wydaje się dosyć niewiarygodne. Tę szczególną właściwość czerwona herbata ma zawdzięczać dużej zawartości polifenoli przyspieszających przemianę materii oraz procesowi długoletniej fermentacji liści herbaty z udziałem wyselekcjonowanych szczepów bakterii i grzybów.

A jak wpływ czerwonej herbaty na odchudzanie przedstawia się w świetle badań naukowych? Badania na temat czerwonej herbaty są dosyć nieliczne, a większość z nich prowadzona była nie na ludziach, a na zwierzętach laboratoryjnych. Na podstawie takich badań nie można wprost twierdzić o konkretnym oddziaływaniu czerwonej herbaty na metabolizm człowieka. Przyjrzyjmy się jednak bliżej tym badaniom i poziomowi skuteczności czerwonej herbaty w odchudzaniu, który udało się udowodnić dzięki ich przeprowadzeniu.

Badania na temat Pu-erh prowadzone na szczurach pokazały, że jej regularne picie obniża u tych zwierząt poziom tzw. złego cholesterolu, a także przyczynia się do niewielkiego spadku masy ciała. Jest to jednak o wiele delikatniejszy efekt niż ten, o który posądzana jest czerwona herbata „morderca tłuszczu”. Co więcej pozostałe badane rodzaje herbat – czarna i zielona wykazywały podobne działanie. Tak więc uważanie herbaty Pu-erh za cudowny napój odchudzający jest nieuzasadnione. Szczególnie jeśli brać pod uwagę doniesienia z wielu stron WWW, które twierdzą, że pijąc czerwoną herbatę możesz stracić do 10 kilogramów miesięcznie. Co więcej, twierdzą, że zostało to naukowo udowodnione – problem w tym, że nikt nie podaje kto te badania na temat herbaty miał przeprowadzić.

Nie oznacza to, że czerwona herbata jest szkodliwa. Picie Pu-erh z pewnością przyniesie korzyści związane z zawartymi w niej przeciwutleniaczami, w tym EGCG. Należy po prostu pamiętać, że to tylko herbata, a jeśli chce się schudnąć konieczna jest do tego jeszcze zdrowa dieta i ćwiczenia.