Kiedy projektujesz swój własny przydomowy ogród, to oprócz wyboru roślin – kwiatów, krzewów, owocowych drzewek czy rodzaju trawy, wytyczenia ścieżek, odpowiedniego ustawienia ławek, małych fontann, warto poświęcić trochę czasu na kamienie ozdobne.

Mimo iż w zwykłej codzienności nie zwracamy przeważnie na nie uwagi, to kamienie mogą stanowić niezwykły element dekoracyjny ogrodu czy okolic domu. Niezwykle interesujące są zwykłe, szare otoczaki, które odpowiednio wkomponowane w przestrzeń, nadają jej charakteru nadmorskiej miejscowości. Na rynku dostępne są otoczaki białe, szare, pastelowe oraz z przebarwieniami.
Bardzo często w ogrodach stosowany jest grys. Zarówno grys granitowy, jak i marmurowy. Grys najczęściej wykorzystuje się go do wysypania ścieżek.

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób projektujących ogrody cieszą się skalniaki. One z kolei tworzą iluzję wysokogórskich krajobrazów. Najlepsze kamienie do skalniaka to te z ostrymi krawędziami. W końcu właśnie takie skały dominują w górach. Do budowy skalniaka potrzebne są zarówno duże kamienie, jak i mniejsze.