Ja żyć i odżywiać się zdrowo?

0
708

Ostatnio coraz częściej możemy zauważyć tendencję do prowadzenia przez ludzi zdrowego stylu życia. Każdy z nas jednak nieco inaczej rozumie to zagadnienie. Warto więc podsumować naszą wiedzę na ten temat i zrobić samodzielnie rachunek sumienia – który pozwoli nam obiektywnie spojrzeć na to, co robimy dobrze a co powinniśmy zmienić, by żyć i odżywiać się zdrowiej.

1. Dieta powinna być urozmaicona
Jeśli Twoje menu jest monotonne i praktycznie każdego dnia powtarzasz ten sam schemat to warto w końcu to zmienić. Dieta każdego człowieka przede wszystkim powinna być urozmaicona. Nie może w nie zabraknąć żadnych składników, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dziennie powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi wraz z pożywieniem aż 60 różnych składników odżywczych, które pozwolą mu prawidłowo funkcjonować.

2. Jeśli węglowodany to tylko te z pełnego ziarna
Węglowodany, które znajdziecie w makaronie, pieczywie, ciastkach czy ryżu nie powinny pochodzić z w pełni oczyszczonego ziarna, które jest jałowe w składniki odżywcze i dostarcza mnóstwo zbędnych kalorii. Wybierając te produkty sięgaj więc po te pełnoziarniste, a więc brązowy ryż, ciastka owsiane, czy razowy chleba i makaron.

3. Wprowadź do menu dużo warzyw i owoców
Warzywa powinno się spożywać tak naprawdę do każdego posiłku, owoce 2 razy dziennie. Warto więc do kanapek dodawać wszystko, co zielone, czerwone i żółte a więc liść sałaty, natkę pietruszki, plasterek pomidora czy kawałek papryki. Koniecznie należy też jeść zupy. Porcja dzienna owoców to np. jabłko i sok lub sałatka owocowa na śniadanie.

4. Ruszaj się!
Ruch to zdrowie, dlatego staraj się prowadzić w miarę aktywny tryb życia. jeśli masz prace siedzącą staraj się zrezygnować z samochodu na rzecz roweru albo wysiadaj przystanek wcześniej. Dziennie wystarczy tylko 30 minut ćwiczeń lub energicznego spaceru, by poczuć się lepiej.

5. Dużo pij
Ilość przyjmowanych w ciągu dnia płynów ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dziennie powinno się wypijać – w zależności od płci i aktywności fizycznej – od 2 do 3 litrów płynów. Najlepiej dostarczać jej pod postacią soków warzywnych i owocowych, i herbatek ziołowych. Lepiej też zrezygnować z kawy, czy herbaty oraz alkoholu.

6. Jedz częściej a mniej
Posiłki najlepiej przyjmować w krótkich odstępach czasowych – co 2 – 3 godziny. Wówczas zapobiegniemy gwałtownym spadkom cukru w naszym organizmie. Warto też jeść domowe potrawy, przygotowywane samodzielnie. Zrezygnujemy więc z dań typu fast food, czy chińskich zupek z torebek, a zacznijmy jeść zdrowe sałatki i dania z piekarnika. Na prawdę nie trudno to wszystko przy dobrej organizacji przygotować, tym bardziej, że sprawę ułatwią nam dostępne na rynku nowoczesne i tanie akcesoria kuchenne, dzięki którym gotowanie nie będzie już dla nas żadnym problemem.