Budowanie masy mięśniowej to proces długotrwały i z pewnością niełatwy, zwłaszcza dla osób z natury szczupłych, które mają w ogóle problemy z przytyciem. Droga do sukcesu, czyli do dużych mięśni wiedzie przez dwa czynniki, którymi są trening i odpowiednio skomponowana dieta.

Znalezienie odpowiedniego planu treningowego nie powinno nastręczać większych problemów. Każdy kto ma chociaż krótki staż na siłowni powinien bez problemu umieć sobie taki plan ułożyć. Innym pozostaje konsultacja z trenerem, instruktorem lub w ostateczności z użytkownikami for internetowych o tematyce sportów siłowych.
Co do diety, to jest to zwykle sprawa trudniejsza, ale również jej rozpisanie nie powinno być większym problemem. Najważniejsze to przestrzegać podstawowych zasad żywienia stosowanych w kulturystyce czyli przyjmowanie właściwych ilości składników odżywczych na kilogram masy ciała(w 5 -6 posiłkach w ciągu doby). Jeśli chodzi o białko na mase mięśniową to nada się właściwie każdy produkt dostępny na polskim rynku.