Ajerkoniak domowej roboty

AdamAjerkoniak, Domowy alkoholSkomentuj

Advokat domowej roboty – czyli jak zrobić ajerkoniak samodzielnie w domu

 

Macie czasami ochotę na odrobinę kreatywności? Na zrobienie czegoś pysznego własnoręcznie, a nie pójście na łatwiznę i zakupienie potrzebnego trunku w sklepie? Ja czasami marzę, aby wyprodukować coś w domowym zaciszu i raczyć podniebienia bliskich i znajomych! Po udanym zrobieniu piwa w domu (jeżeli jesteś zainteresowany przepisem kliknij tutaj) postawiłem na coś słodszego i jajecznego;) Postanowiłem zrobić w domu samodzielnie ajerkoniak! Zapraszam do wypróbowania! Wychodzi obłędnie pyszny!

Sposób przygotowania drinka:

Potrzebujesz:

składniki na ajerkoniak
około
0 minut
200 ml spirytusu
95%
6 jajek
same żółtka!
500 ml mleka
70%
laska wanilii
pół
szklankę cukru pudru
ok. 250g

Na początku w garnku podgrzewamy mleko na małym ogniu. Dorzucamy do niego pół laski wanilii (próbowałem ją tak zeskrobać jak w programach kulinarnych, dodatkowo wrzuciłem resztę, aby zapewnić przejście aromatu do mojej mikstury). Cały czas mieszamy, jednak unikamy zagotowania. Po ok. 15 minutach podgrzewania odstawiam mleko do wystygnięcia. Teraz czas zająć się jajkami. Oddzielamy starannie białka od żółtek. Ajerkoniak zawierać będzie tylko żółtka, więc z białek możemy zrobić np. pyszne ciasteczka. Moje 6 żółtek ucieram z cukrem pudrem do momentu kiedy stają się puszyste i gładkie. Jeżeli zrobiliśmy ten krok tak szybko(ja nie miałem tego problemu), ze mleko jeszcze nie wystygło czekamy chwilę. Ważne jest, żeby mleko miało temperaturę niższą niż temperatura w której jajko się zetnie. Gdy mleko z laską wanilii ma już przyzwoitą temperaturę do wlania żółtek z cukrem pudrem, nalewam partiami nieustannie mieszając. Pamiętajcie, że spirytus wlewamy naprawdę powoli. Cały czas mieszamy, żeby nie zrobiły nam się grudki! Mi nalanie 200 ml spirytusu zajęło kilka minut – nie możemy dopuścić, żeby na sam koniec ajerkoniak nam się zepsuł!
Wymieszany przelewamy do butelki, zamykamy i wsadzamy do lodówki! Już po około 2 godzinach powinien zacząć gęstnieć.
Na koniec kilka rad:
Po pierwsze, pamiętajcie, żeby wszystko dokładnie wymieszać i nigdzie się nie śpieszyć – kolejne składniki dodawać partiami, niezmiennie mieszając – to chyba klucz do tego, żeby ajerkoniak miał dobrą konsystencję i nie ściął się.
Po drugie, nie pijcie go przez około 48h od wstawienia do lodówki – musi przejść smakiem wanilii, a także zgęstnieć.
Po trzecie, pamiętajcie, że robiliście go samodzielnie, z prostych składników, nie dodajemy tu żadnych utrwalaczy, konserwantów itd. Wiąże się to z tym, że ajerkoniak musi być dość szybko wypity, aby jajka nie zaczęły się psuć! Nie obawiajcie się jednak bo jest tak pyszny, że na pewno szybko zniknie!
No i ostatnia rada – warto poczęstować nim bliskich! W końcu wszystko najlepiej smakuje w dobrym towarzystwie!

Życzę smacznego i zapraszam do wypróbowania przepisu!
Adam

Spodobał Ci się ten drink? Pokaż innym :)

AdamAjerkoniak domowej roboty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *