Relacja z „Afterwork: Kuchenne DyNiA” w Bistro na Językach w Szczecinie

AdamRelacja z2 Komentarze

Dynia pod każdą postacią w Bistro na Językach.

Bistro na Językach jak samo o sobie pisze „to miejsce o różnych odsłonach”. I rzeczywiście tak jest! Można tam wpaść na lunch, zjeść coś na obiad, umówić się ze znajomymi na kawę bądź drinka. Mi osobiście najbardziej przypadły do gustu zupy, na które chętnie tam wpadam. Wielkim atutem są otwarte stanowiska przy których widać aktualne menu, wygląda to bardzo estetycznie i cieszy oko. Zawsze kiedy tam jestem kupuję obok we Francuskiej Piekarni pyszne bagietki – te z orzechami bo są najlepsze! :)

Imprezy z cyklu Afterwork

Na Językach organizuje imprezy z cyklu Afterowork. Warto śledzić ich facebooka żeby być na bieżąco z tą ofertą ponieważ często zmienia się menu przekąsek i karta drinków! Podczas tej imprezy jest bardzo przyjemny klimat, mili ludzie i genialna muzyka! Mamy przyjemność pomagać w Bistro na Językach przy drinkach. Często możecie nas podczas tej imprezy zobaczyć, porozmawiać, skomentować bloga i zdradzić sekret na jakiegoś dobrego drinka, którego robicie w domu! Mamy otwarty bar, a drinki robimy przy Was. Zapraszamy!

Podczas ostatniej imprezy z cyklu królowała DYNIA. Było mnóstwo dyni w przekąskach i oczywiście drinkach – w postaci puree własnej roboty! Tak wyglądał nasz bar i drinki. W następnym poście będzie można znaleźć kilka drinków z tego dnia w tym jeden ze wspomnianą dynią! :)

 

 

AdamRelacja z „Afterwork: Kuchenne DyNiA” w Bistro na Językach w Szczecinie

2 Comments on “Relacja z „Afterwork: Kuchenne DyNiA” w Bistro na Językach w Szczecinie”

  1. Konrad

    Super nazwa na imprezę – afterwork :) Miło się kojarzy.
    Mógłbyś zainstalować jakąś wtyczkę, która pozwoli na przewijanie zdjęć, bo niewygodnie się teraz ogląda. Wtyczka „Simple Lightbox” powinna wystarczyć :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *