Mistrzowski drink. Caipirinha rodem z Mundialu

AdamCachacaSkomentuj

Na orzeźwienie najlepszy drink! Caipirinha!

Mimo, że Mundial dobiegł już końca warto wspomnieć o narodowym drinku Brazylijczyków, Caipirinhi, którego głównym składnikiem jest cachaca (czyt. kaszasa), czyli wódka z fermentowanego soku z trzciny cukrowej. Jest ona tam tak samo popularna, jak nasza „czysta”. W smaku lekko przypomina znany nam wszystkim rum, ale jest zdecydowanie ostrzejsza i można w niej wyczuć zwyczajny bimber. W Polsce najbardziej znanymi markami tego trunku są: Cana Rio (ok. 60 zł, za 0,7 l), Don Diego (ok. 80 zł, za 0,7 l) i Pitu (ok. 100 zł za 0,7 l).

Caipirinha jest jednym z najbardziej znanych drinków na świecie, którym uraczyć może nas praktycznie każdy lokal. W skład klasycznej kompozycji wchodzą cząstki limonki zmadlerowane z cukrem, kruszony lód i miarka cachacy. Drinki z cukrem trzcinowym najprzyjemniej pije się z grubych rurek, w małej szklance, tzw. shorcie.

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

skladniki do caipirinhy cachaca limonki lódNa jednego drinka potrzebujemy:

  • ok. pół limonki (w zależności jak bardzo jest soczysta. Można ją wczeŚniej sparzyć i wymasować, aby uzyskać jak najwięcej soku)
  • dwie/trzy łyżeczki cukru trzcinowego (wedle upodobań)
  • kruszony lód do wypełnienia szklanki
  • 40 ml. cachacy
  • Przyda nam się również muddler aby zetrzeć cukier z limonką

kruszenie lodu

Kruszenie lodu. W Naszym domowym barze, nie zagrzała jeszcze miejsca profesjonalna kruszarka do lodu. Nie stanowi to jednak dla Nas żadnego problemu, bo mamy swoje sposoby :). Adam jest mistrzem kruszenia i za każdym razem, kiedy wysyłam go do sklepu po lód w kostkach, ten zawsze jest już solidnie pokruszony :). Natomiast mój kuchenny sposób, to zawinięcie lodu w ściereczkę i „rozbijanie kotletów”, czyli uderzanie tłuczkiem do mięsa. Ostatnio jednak Adam postanowił mnie zaskoczyć i wybrał jeszcze inną metodę. Na powyższym zdjęciu rozbija lód muddlerem

lód kruszony do caipirinhy

TADAM. Oto efekty jego pracy. Gratulujemy.

muddlerowanie limonek z cukrem trzcinowym

Nam wystarczyło pół bardzo soczystej limonki, którą podzieliliśmy na cztery części, dosypaliśmy do tego dwie saszetki cukru i wymadlerowaliśmy.

miarka cachacy do caipirinhy

Szklankę uzupełniliśmy kruszonym lodem. 40 ml. cachacy odmierzyliśmy przy pomocy miarki barmańskiej, którą może zastąpić zwykły kieliszek. Drink caipirinha juz prawie gotowy.

mieszanie drinka

Warto dobrze rozmieszać tego drinka, aby cukier i limonki nie spoczywały na dnie. Nie lubimy przecież pić samego alkoholu z góry, lub cukru z dołu.

gotowy drink z rurkami caipirinha na kruszonym lodzieVOILA! Życzymy smacznego i zapraszamy do próbowania własnych kompozycji. Przeglądając naszego bloga znajdziecie inne proste przepisy na drinki.

Adam

 

AdamMistrzowski drink. Caipirinha rodem z Mundialu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *